Słowa wsparcia dla córek na trudny Dzień Matki

Dzień Matki to trudny dzień dla córek, które czują się tak jakby mamy nie miały. To trudny dzień dla córek, które mają matkę-dziecko wymagającą matkowania, ratowania, ciągłej uwagi, stawiania jej na pierwszym miejscu, byciu na każde jej zawołanie. To trudny dzień dla córek, których matki siedzą przyklejone do ekranu telewizora, zatopione od lat w serialach pełnych intryg, które zupełnie nie wiedzą co dzieje się w życiu ich dzieci. To trudny dzień dla córek, których mamy tak bardzo utknęły w swoich traumach, a przez to w pozycji ofiary, że stale „potrzebują” kata, więc takim katem w ich oczach są ich własne córki. To trudny dzień dla córek, które mają mamę uzależnioną od alkoholu czy leków, mamę która ucieka w inny wymiar. To trudny dzień dla córek, które mają być dla swoich mam tłem, trofeum, przedłużeniem ich samych.
 

Taka mama pozostawia ogromną emocjonalną lukę.
Taka mama nie daje oparcia.
W relacji z taką mamą córka nie istnieje jako córka.
Wszystko jest o mamie i dla mamy.
Taka matka nie daje, taka matka bierze od dziecka.
 
Dlatego ten dzień, gdy świat śpiewa piosenki o mamie, gdy w radio rozbrzmiewają życzenia dla mam, gdy facebook wypełnia się zdjęciami mam i postami pochwalnymi dla nich, ten dzień dla wielu córek jest emocjonalną torturą, bo one czują się tak, jakby mamy nie miały.
 
Jeśli jesteś jedną z tych córek, wiedz, że Cię WIDZĘ. Wiem jak to jest i bardzo Cię rozumiem. I tak jak Ty mam NIE na „uduchowione” hasła typu „wróć do matki” czy kościelne „szanuj ojca swego i matkę swoją”, bo w tym nie ma żadnego zrozumienia dla córki i empatii wobec tego, co ona czuje. I nie chodzi o to, że masz się na matkę wypiąć albo że masz ją do końca życia oskarżać czy nienawidzić. To nie jest o tym. To jest o samotności córki, która nie doświadczyła i nie doświadcza bycia córką-córką, bo wymagane jest od niej bycie powierniczką, pocieszycielką, ratowniczką, zadowalaczką, buforem, amortyzatorem, mamą dla swojej mamy. To jest o zmęczeniu byciem tą dojrzalszą, to jest o zmęczeniu niekończącymi się próbami budowania z nią relacji, to jest o zmęczeniu czekaniem aż mama stanie się mamą, to jest o zmęczeniu porządkiem odwróconym do góry nogami. To jest o braku matczynych kolan, na których możesz położyć głowę i odpocząć, by nabrać sił i kontynuować życie. To jest o córce. To jest o córce, która nie ma studni, z której może czerpać. To jest o córce, która sama musi być dla siebie matką. To jest o tym.
I choć być może już dawno pogodziłaś się z tym jaka Twoja mama jest, to nie zmienia to tego, że nadal nie masz mamy-mamy.
 
Nie będę Tobie pisać „kochaj ją mimo wszystko”, bo Ty już ją kochasz mimo wszystko, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, właśnie dlatego to jest takie trudne. Powiedziałabym wręcz, że wykrzesujesz z siebie więcej miłości niż córki, które mają matki-matki, bo im łatwo jest kochać swoje mamy. I nie ma znaczenia czy masz z nią kontakt czy nie, miłość dziecka do matki jest zawsze, choćby na samym dole serca, choćby na odległość.
 
Ten dzień, który dla wielu córek jest dniem celebracji swoich mam, dla Ciebie nie musi nim być. Masz prawo do wszelkich uczuć i masz prawo przeżyć go tak, by o siebie w nim zadbać. Nie musisz NIC i nie musisz nikomu z niczego się tłumaczyć.
 
Jeśli ten dzień jest dla Ciebie trudny, smutny, przygnębiający, poprzeplatany tęsknotą, żalem, złością czy zazdrością o córki, które mają inaczej, to wiedz – NIE JESTEŚ SAMA. W ten dzień myślę o Tobie. W ten dzień zamknij oczy i poczuj… poczuj te, które mają podobnie jak Ty i w których spojrzeniu widzisz zrozumienie… które wiedzą JAK TO JEST. Bo taką córkę zrozumie tak naprawdę tylko córka, która też tak ma.
 
„I see you” ❤️
 
———————————-
P.S. Jeśli nie potrafisz postawić się w butach takiej córki proszę nie komentuj tego posta. On nie jest dla Ciebie.
photo: Pixabay.com
 

8 komentarzy do “Słowa wsparcia dla córek na trudny Dzień Matki

  1. Jestem jedną z tych córek.
    Magdaleno ❤️ Z Wdzięcznością, że Mnie WIDZISZ ❤️
    Dziękuję każdej Kobiecie, która to czyta, i która rozumie …
    „I see you” ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − pięć =